Obecní úřad
Osvračín č.p. 1
345 61, Osvračín
Obsah webové stránky se upravuje, omluvte prosím případné nedostatky.
Ke zbytkům hradu Zámečku na východ od vsi se vztahuje pověst o rozmařilých dcerách majitele hradu, které si nechaly upéci na ples pantoflíčky z těsta. Protože poddaní ve vsi v té době hladověli, hrad se pro lakotu a krutost majitele a rozmařilost jeho dcer propadl do země.
Jiná pověst vypráví, že se na hradě hodovalo v době půstu. Za trest se hrad propadl do země a vždy v noci na Velký pátek je prý z ruin slyšet cinkot příborů hodujících hostů.
Další pověst se vztahuje k bývalému jezírku, které bylo napájeno vodou z polí Na Zámečku. Do jezírka prý zajel kočí s kočárem taženým koňmi, kteří se splašili. Jezírko bylo v té době tak hluboké, že celý kočár zmizel pod vodou. Dnes je bývalé jezírko zanesené naplaveninami z polí.
To, že se k tzv. Zámečku vztahuje hned několik pověstí, svědčí o důležitosti tohoto místa v historii regionu.
Také název Dravého potoka byl vysvětlován událostí asi z roku 1872, kdy okolí Kolovče postihla průtrž mračen. Jindy malý potůček se změnil v dravou řeku. Domkáře Matesíka prý strhl proud do rozbouřeného potoka i s vozem a párem volů v místech dnešního mostu Pod zámkem. Na cestě se podle vyprávění našly jen jeho dřeváky. Pamětníci uváděli i jiný rok a jméno utonulého. Údajně k této události došlo v roce 1858 a utopil se domkář Baculín z č. p. 25 i se svým spřežením krav. Od té doby byl potok nazýván Dravý.
Mlýn Na pasece s legendární lucernou
Podle další legendy měl údajně mlynář z Paseckého mlýna povinnost svítit lucernou na cestu kněžně, která pobývala na zámku v Osvračíně. V Jiráskově hře Lucerna, která byla snad inspirována touto pověstí, je totiž zmínka o cestě paní kněžny po jejích panstvích a uvádí mimo jiné i Lohovou. (Dnes Hlohová.) Mlýn Na pasece leží na trase naučné stezky Po stopách Jiráskovy Lucerny.
Svátek má Karel